استارباد از نام ستاره سوگلی

                      

به عقیده پژوهشگران: 

به عقیده برخی پژوهشگران، از جمله استاد محمدتقی عبهری گرگانی که نخستین جلد ‏دیوان اشعارش چندی پیش منتشر و روانه بازار نشر کتاب شد نام قبلی گرگان امروزی ‏یعنی استارباد از نام «ستاره» سوگلی خشایارشا برگرفته شده است. ستاره که به توصیه ‏پزشکان دربار، چند سالی را برای درمان بیماری سل در منطقه‌یی خشک اما خوش آب ‏و هوا و کم‌نظیر در ایران آن زمان که قلمرویی وسیع داشت به نام «زیارت» زندگی کرد ‏پس از بازگشت به شیراز، نامش در منطقه جاودان شد و بر شهر استارباد – ستاره آباد- ‏نشست. ‏

حضور خشایارشا و درباریان و خدم و حشم آنها، به سرعت زیارت را به مرکز توجه ‏دیگر ساکنان ایران زمین تبدیل کرد. به زودی زیارت روستایی شد که در کتب تاریخی ‏عنوان «خاصه رود» یا «خسرورود» را بر خود گرفت؛ چرا که همواره جایگاهی ‏برای تفریح خسروان و اشراف سراسر ایران بود و آبشار معروف زیارت نیز این ‏استقبال را شدت بخشید. ‏در سال‌های پایانی حکومت رضاخان، مسوولان منابع طبیعی به این فکر افتادند ‏که برای حفظ جنگل‌های ارزشمند منطقه، آن را از سکنه خالی کنند. همان زمان بودجه‌یی برای روستاییان در نظر گرفته شد و زمین‌ها و خانه‌های آنها خریداری شده و به ‏نقاطی دیگر کوچانده شدند. اما چون پیش نیازهای فرهنگی و آموزش به بومیان زیارت ‏در طرح فوق لحاظ نشده بود پس از چندی با سقوط رضاخان و کم شدن قدرت وی، ‏روستاییان به منطقه بازگشتند. ‏

 

   

         

 درباره آبشار زیارت گرگان

این آبشار در 5 کیلومتری جنوب روستای زیارت و 19 کیلومتری جنوب گرگان و در مسیر یکی از شاخه های فرعی رودخانه خاصه رود زیارت بنام شاخه آبشار قراردارد .

این شاخه رودخانه از طریق دو آبشار مجاور از ارتفاع 15متر به داخل محوطه حوضچه که در محل ریزش ایجاد شده می ریزد در کل محوطه آبشار زرات و پودر مانند آب در هوا معلق است و به دلیل بالا بودن رطوبت نسبی محیط روی تخته سنگ ها نیز پوشیده از خزه و گلسنگ است .

انگیزه های جذب گردشگر
محیط پیرامون آبشار به دلیل ریزش آب از ارتفاع زیاد در محل آبشار به صورت غباری از قطرات آب در فضا مشاهده می شود . وجود چنین فضایی اطراف آبشار و صخره های پوشیده شده از خزه می تواند فضای بسیار مناسبی برای گردشگران تفریحی وکوهنوردی فراهم آورد .

                          

                      درباره چشمه آب گرم زیارت گرگان

چشمه آب گرم زیارت
معرفی جاذبه
این چشمه در 15 کیلومتری جنوب گرگان و در روستای زیارت و ضلع شرقی رودخانه خاصه رود قرار دارد . این چشمه در حال حاضر دارای 4 مظهر و محل خروج به فاصله تقریبی 10 تا 20 متر است . اولین مظهر آن زیر تخته سنگی است که روی آن کتیبه کوچکی با ابعاد 15*20 سانتیمتر به خط عربی تاریخ 1035 را نشان می دهد . مظهر دوم این چشمه به فاصله 20 متر در جنوب مظهر اولی قرار دارد . دو مظهر دیگر هر یک با فواصل 15 و 10 متر از هم قرار دارند . در صفر نامه خارجیان که از منطقه بازدید نمودند مانند صفر نامه کلنل لوات – کنسول انگلیسی و استراباد نیز به وجود چشمه ای گوگردی در قریه زیارت اشاره شده است . آب چشمه صاف و زلال و فاقد طعم و بو می باشد و خاص است ولی دارای گرمای ملایم و مطبوع می باشد . آب گرم زیارت به نظر می رسد تنها آب گرم در استان باشد . در صورت بررسی آب چشمه از لحاظ معدنی می تواند یکی از جاذبه های توریستی بسیار جالب استان باشد . این چشمه در محدوده منطقه حفاظت شده محیط زیست واقع شده است .

انگیزه های جذب گردشگر
وجود آب گرم با گرمای متعادل که چنانچه بررسی های لازم صورت گیرد و خواص معدنی و درمانی آن روشن شود می تواند باعث جذب گردشگران و علاقمندان به استفاده از آب های معدنی شود.

 

                روستای زیارت در بین روستاهای

                    گلستان دارای شاخصه های

                 منحصر به فرد و با اهمیتی است.

           زیارت گرگان را بهتر بشناسید از طریق

                           وبلاگ زیارت گرگان

                              نظر یادتون نره

زیارت بهشت ایران

   منتظر تصاویر و مطالب جدید درمورد زیارت گرگان باشید.             

 

/ 0 نظر / 17 بازدید